Q&A
Kiedy odbędzie się Oblężenie 2023?
Męskie Oblężenie na Jasnej Górze 2023 odbędzie się w sobotę 23 września. Będzie ono poprzedzone warsztatami w dniach 17-22 września.
Jaki będzie temat Oblężenia w tym roku?
W tym roku Męskie Oblężenie Jasnej Góry odbędzie się pod hasłem „Mężczyzna w Kościele”.
Zarezerwujcie sobie termin SOBOTA 23 WRZEŚNIA 2023!
Dawniej Oblężenia były w czerwcu, dlaczego teraz będzie wrzesień?

Wrześniowy termin jest odpowiedzią na wiele głosów by Oblężenie nie odbywało się na początku wakacji (konflikt terminów z Dniem Ojca, Uroczystością Bożego Ciała i początkiem wakacji). Dzięki życzliwości Kustosza Jasnej Góry udało się znaleźć termin, który nie jest obarczony tyloma konfliktami.

Jaka forma Oblężenia będzie możliwa

Oblężenie będzie rozciągać się na cały tydzień 17-23 września. Pierwsze sześć dni to będzie czas modlitwy za mężczyzn w Polsce i za samo Oblężenie. Modlitwa będzie prowadzona w grupach i wspólnotach męskich z przekazem internetowym. Dzięki temu każdy zainteresowany będzie mógł dołączyć poznając też charyzmat poszczególnych grup.

W tym czasie odbędą się też warsztaty tematyczne online, by dać nam szansę wzrostu w męskiej odpowiedzialności. Natomiast w sobotę 23 września odbędzie się właściwe spotkanie na Jasnej Górze, które również będzie transmitowane on-line.

Czy będą warsztaty porzpedzające wydarzenie?

W tygodniu bezpośrednio przed Oblężeniem są planowane warsztaty. Rozpoczną się w Niedzielę, a skończą w piątek. Następnego dnia, w sobotę zacznie się Oblężenie.

Dlaczego oblężenie będzie poprzedzone modlitwą?

Gdy Izraelici zdobywali Jerycho okrążali miasto 7 razy. Naszym okrążaniem oblężonej twierdzy będzie modlitwa. Chcemy tak przygotować przedpole, by w czasie szturmu (sobota 23 września) padły w nas wszystkie mury odgradzające nas od Bożej Łaski.

Chcemy, byśmy jako polscy mężczyźni odkrywali swoje zadania w Bożym planie. Możliwe to jest w Duchu Świętym. Dlatego będziemy przez 7 dni modlić się o nowe wylanie Ducha Świętego dla polskich mężczyzn.

Kto jest zaproszony?

Zapraszamy wszystkich mężczyzn pragnących odnowić swoją więź z Bogiem. Wszystkich żyjących w Kościele oraz tych, którym z Kościołem nie jest po drodze. Chcemy po męsku wejść w nowe doświadczenie Boga w Kościele. W tym Kościele, który zbudowany jest z żywych cegieł, które my stanowimy. Zapraszamy wszystkich dorosłych i wchodzących w dorosłość mężczyzn. Niech będzie to czas odkrycia dobra, które Bóg przygotował dla każdego z nas (por Ef 2,10)

Co jest potrzebne by pojechać na Jasną Górę?

Aby przyjechać na Jasną Górę prosimy o zgłoszenie udziału grupowego (lub indywidualnego). Każda grupa potrzebuje zatroszczyć się o transport na Jasną Górę i powrót. Prosimy o śledzenie informacji na stronie Oblężenia o ostatecznej formule spotkania.

Co jeśli nie jestem w żadnej męskiej grupie?

Udział nie wymaga przynależności do męskiej grupy. Każdy, kto jest mężczyzną jest zaproszony. Będzie to też okazja przyglądnięcia się istniejącym grupom (głównie w czasie modlitw transmitowanych online w dniach 17-23 września) a w konsekwencji odnalezienia własnej grupy. Bardzo liczymy również na to, że grupy oblężeniowe w parafiach nie znikną i przeradzają się w męskie środowiska budowania wiary.

Czy będzie okazja wspólnej modlitwy w osobistych intencjach?

Tak, zachęcamy by w naszych parafiach tworzyć grupy modlitwy wstawienniczej i otoczyć modlitwą wszystkich uczestników, oraz sprawy z którymi się zmagają.

Jak można promować w parafii oblężenie?
Promocja Oblężenia w parafii może być realizowana na wielu płaszczyznach.
Porozmawiaj z księdzem proboszczem, daj mu do przeczytania list, który znajdziesz na naszej stronie, poproś aby umieścił zaproszenie w ogłoszeniach parafialnych, umieść zaproszenie w formie plakatu w gablotce parafialnej i w innych widocznych miejscach. Przywieś plakaty w miejscach publicznych na tablicach ogłoszeń. Poproś księdza o możliwość osobistego zaproszenia na Oblężenie podczas niedzielnych Mszy św. Powieś banery Oblężenia na terenie parafii i innych dostępnych do tego celu miejscach. Spróbuj zorganizować wyjazd np. autokarem lub samochodami lub pociągiem na Oblężenie i daj ogłoszenie w parafii. Przekaż zaproszenie na Oblężenie wspólnotom chrześcijańskim w swojej parafii. Umieść na stronach www zaproszenie na Oblężenie z własną zachętą. Promuj wydarzenie w mediach społecznościowych. Napisz artykuł do lokalnych gazet i/lub umów się na nagranie audycji w radio lub telewizji lokalnej. Spróbuj zorganizować wspólne tygodniowe warsztaty oblężeniowe z małymi grupkami dyskusyjnymi po każdym warsztacie.
Jak można się zaangażować?
Możesz zaangażować się w organizację całego wydarzenia uczestnicząc w spotkaniach grupy organizacyjnej, będziesz mógł najlepiej odnaleźć przestrzeń, w której czujesz się najlepiej. Skontaktuj się z nami (mail, telefon jest podany na stronie), aby uzyskać szczegóły jak to zrobić. Możesz zaangażować się w promocję wydarzenia w swoim środowisku i w mediach. Możesz zaangażować się w zbiórkę środków finansowych na realizację wydarzenia. Możesz zgłosić się na miejscu do pomocy. Zawsze znajdzie się przestrzeń do posługi.
Czy mogę otrzymać materiały ulotki/plakaty/banery?
Tak, materiały będą sukcesywnie przygotowywane. Na początku dostępne będą grafiki i informatory umieszczone na stronie Oblężenia. Będzie można też zamówić plakaty i banery oraz ulotki korzystając z formularza na stronie. Za plakaty, banery i ulotki nie pobieramy opłat, ale przyjmiemy dobrowolną ofiarę na pokrycie kosztów wydruków.
Autokary/dojazd

Zachęcamy do zgłaszania grup oblężeniowych. Informacje o tych grupach będziemy publikować na stronie Oblężenia. Pomoże to osobom poszukującym możliwości dołączyć do Waszej grupy (wspólny przejazd lub wspólne uczestnictwo w parafiach i wspólnotach).

Czy będzie bigos?
W planach jest zorganizowanie bigosu.

Partnerzy

%d bloggers like this: