Q&A

Dotyczy edycji wrzesień 2021

Czy w roku pandemii odbędzie się Oblężenie Jasnej Góry?

TAK, Oblężenie Jasnej Góry odbędzie się 18 września 2021 16:00 – 21:30. Wydarzenia przygotowujące do Oblężenia będę się odbywać przez cały tydzień poprzedzający sobotę (szturm) – jak miało to miejsce w roku 2020.

Czy można przyjechać na Oblężenie na Jasną Górę?

TAK, Warunki epidemiczne pozwalają nam spotkać się z zachowaniem reżimu sanitarnego DDM (Dezynfekcja Dystans Maseczka). Tydzień poprzedzający przeżywamy indywidualnie albo w grupach. Szturm osobiście na Jasnej Górze, albo w grupach parafialnych.

Poprzednie Oblężenia były w czerwcu, dlaczego teraz będzie wrzesień?

Wrześniowy termin nie wynika z sytuacji epidemicznej, jest odpowiedzią na wiele głosów by Oblężenie nie odbywało się na początku wakacji (konflikt terminów z Dniem Ojca, Uroczystością Bożego Ciała i początkiem wakacji). Dzięki życzliwości Kustosza Jasnej Góry udało się znaleźć termin, który nie jest obarczony tyloma konfliktami.

Jaka forma Oblężenia będzie możliwa

Oblężenie będzie rozciągać się na cały tydzień 12-18 września. Pierwsze sześć dni to będzie czas modlitwy za mężczyzn w Polsce i za samo Oblężenie. Modlitwa będzie prowadzona w grupach i wspólnotach męskich z przekazem internetowym. Dzięki temu każdy zainteresowany będzie mógł dołączyć poznając też charyzmat poszczególnych grup.

W tym czasie odbędą się też warsztaty tematyczne online, by dać nam szansę wzrostu w męskiej odpowiedzialności. Natomiast w sobotę 18 września odbędzie się właściwe spotkanie na Jasnej Górze, które również będzie transmitowane on-line.

Dlaczego oblężenie będzie poprzedzone modlitwą?

Gdy Izraelici zdobywali Jerycho okrążali miasto 7 razy. Naszym okrążaniem oblężonej twierdzy będzie modlitwa. Chcemy tak przygotować przedpole, by w czasie szturmu (sobota 18 września) padły w nas wszystkie mury odgradzające nas od Bożej Łaski.

Chcemy, byśmy jako polscy mężczyźni odkrywali swoje zadania w Bożym planie. Możliwe to jest w Duchu Świętym. Dlatego będziemy przez 7 dni modlić się o nowe wylanie Ducha Świętego dla polskich mężczyzn.

Kto jest zaproszony?

Zapraszamy wszystkich mężczyzn pragnących odnowić swoją więź z Bogiem. Wszystkich żyjących w Kościele oraz tych, którym z Kościołem nie jest po drodze. Chcemy po męsku wejść w nowe doświadczenie Boga w Kościele. W tym Kościele, który zbudowany jest z żywych cegieł, które my stanowimy. Zapraszamy wszystkich dorosłych i wchodzących w dorosłość mężczyzn. Niech będzie to czas odkrycia dobra, które Bóg przygotował dla każdego z nas (por Ef 2,10)

Jak będzie wyglądać program Szturmu?

12-17.09.2021 Duchowe Oblężenie Jasnej Góry (seria warsztatów online)

20:00 Warsztat
21:00 Apel jasnogórski

18 września 2021 – Jasna Góra

16:00 – Uwielbienie
16:30 – Świadectwo – Przemek Janiszewski
16:45 – Nauczanie 1 – ks. Adam Rybicki
17:15 – Świadectwo – Piotr Zworski
17:30 – Nauczanie 2 – Bp Artur Ważny
18:00 – Świadectwo – Grzegorz Czerwicki
18:15 – Świadectwo – Jacek Weigl
18:30 – Eucharystia
19:30 – Jasnogórskie śluby mężczyzn
19:45 – Czas Chwały
20:00 – Nauczanie 3 – Abp Grzegorz Ryś
20:30 – Świadectwo – tajemniczy gość specjalny
21:00 Apel Jasnogórski

Jakie będą tematy warsztatów?

Niedziela 12 września 2021: Inspiracja św. Józefa – Ojciec w cieniu – Franciszek
Kucharczak
Poniedziałek 13 września 2021: Męskie synostwo – ks Krzysztof Kralka
Wtorek 14 września 2021: Męska wrażliwość – Wrażliwy Bohater Michał Grzanka
Środa 15 września 2021: Bóg wie lepiej – bp Artur Ważny
Czwartek 16 września 2021: Posłuszeństwo Wiary – Norbert i Joanna Dawidczyk
Piątek 17 września 2021: Mężczyzna to nie bankomat ks Jerzy Morański SDS

Jak przygotować grupę do Oblężenia?

Zachęcamy do zorganizowania grup w parafii. Grupa może podjąć duchowe przygotowanie do Oblężenia (materiały będą dostępne na stronie Oblężenia we wrześniu). Grupa powinna być gotowa do przyjazdu na Jasną Górę (jeśli warunki epidemiczne pozwolą) lub do spotkania w parafii z bezpośrednią łącznością z Jasną Górę w sobotę szturmową (18 września).

Co jest potrzebne by pojechać na Jasną Górę?

Aby przyjechać na Jasną Górę prosimy o zgłoszenie udziału grupowego (lub indywidualnego). Każda grupa potrzebuje zatroszczyć się o transport na Jasną Górę i powrót. Prosimy o śledzenie informacji na stronie Oblężenia o ostatecznej formule spotkania.

Co jest potrzebne, by spotkać się w parafii?

Potrzebna jest przestrzeń z miejscami siedzącymi i komputer (z dostępem do internetu, projektorem i głośnikami). Warto zatroszczyć się o dostęp do toalety, oraz napoje i coś do jedzenia.

Co jeśli nie jestem w żadnej męskiej grupie?

Udział nie wymaga przynależności do męskiej grupy. Każdy, kto jest mężczyzną jest zaproszony. Będzie to też okazja przyglądnięcia się istniejącym grupom (głównie w czasie modlitw transmitowanych online w dniach 12-17 września) a w konsekwencji odnalezienia własnej grupy. Bardzo liczymy również na to, że grupy oblężeniowe w parafiach nie znikną i przeradzają się w męskie środowiska budowania wiary.

Czy będzie okazja wspólnej modlitwy w osobistych intencjach?

Tak, zachęcamy by w naszych parafiach tworzyć grupy modlitwy wstawienniczej i otoczyć modlitwą wszystkich uczestników, oraz sprawy z którymi się zmagają.

Czy będzie bigos?

Na Jasnej Górze nie będzie przestrzeni na wspólny posiłek. Zachęcamy jednak do zorganizowania jakiejś formy posiłku w naszych grupach oblężeniowych.

Autokary/dojazd

Zachęcamy do zgłaszania grup oblężeniowych. Informacje o tych grupach będziemy publikować na stronie Oblężenia. Pomoże to osobom poszukującym możliwości dołączyć do Waszej grupy (wspólny przejazd lub wspólne uczestnictwo w parafiach i wspólnotach).

Partnerzy

%d bloggers like this: