Q&A
Czy w roku pandemii odbędzie się Oblężenie Jasnej Góry?

TAK, Oblężenie Jasnej Góry odbędzie się 18 września 2021 15:00 – 21:30. Wydarzenia przygotowujące do Oblężenia będę się odbywać przez cały tydzień poprzedzający sobotę (szturm) – jak miało to miejsce w roku 2020.

Czy można przyjechać na Oblężenie na Jasną Górę?

TAK, Warunki epidemiczne pozwalają nam spotkać się z zachowaniem reżimu sanitarnego DDM (Dezynfekcja Dystans Maseczka). Tydzień poprzedzający przeżywamy indywidualnie albo w grupach. Szturm osobiście na Jasnej Górze, albo w grupach parafialnych.

Poprzednie Oblężenia były w czerwcu, dlaczego teraz będzie wrzesień?

Wrześniowy termin nie wynika z sytuacji epidemicznej, jest odpowiedzią na wiele głosów by Oblężenie nie odbywało się na początku wakacji (konflikt terminów z Dniem Ojca, Uroczystością Bożego Ciała i początkiem wakacji). Dzięki życzliwości Kustosza Jasnej Góry udało się znaleźć termin, który nie jest obarczony tyloma konfliktami.

Jaka forma Oblężenia będzie możliwa

Oblężenie będzie rozciągać się na cały tydzień 20-26 września. Pierwsze sześć dni to będzie czas modlitwy za mężczyzn w Polsce i za samo Oblężenie. Modlitwa będzie prowadzona w grupach i wspólnotach męskich z przekazem internetowym. Dzięki temu każdy zainteresowany będzie mógł dołączyć poznając też charyzmat poszczególnych grup.

W tym czasie odbędą się też warsztaty tematyczne online, by dać nam szansę wzrostu w męskiej odpowiedzialności. Natomiast w sobotę 26 września odbędzie się właściwe spotkanie na Jasnej Górze, które również będzie transmitowane on-line.

Dlaczego oblężenie będzie poprzedzone modlitwą?

Gdy Izraelici zdobywali Jerycho okrążali miasto 7 razy. Naszym okrążaniem oblężonej twierdzy będzie modlitwa. Chcemy tak przygotować przedpole, by w czasie szturmu (sobota 26 września) padły w nas wszystkie mury odgradzające nas od Bożej Łaski.

Chcemy, byśmy jako polscy mężczyźni odkrywali swoje zadania w Bożym planie. Możliwe to jest w Duchu Świętym. Dlatego będziemy przez 7 dni modlić się o nowe wylanie Ducha Świętego dla polskich mężczyzn.

Kto jest zaproszony?

Zapraszamy wszystkich mężczyzn pragnących odnowić swoją więź z Bogiem. Wszystkich żyjących w Kościele oraz tych, którym z Kościołem nie jest po drodze. Chcemy po męsku wejść w nowe doświadczenie Boga w Kościele. W tym Kościele, który zbudowany jest z żywych cegieł, które my stanowimy. Zapraszamy wszystkich dorosłych i wchodzących w dorosłość mężczyzn. Niech będzie to czas odkrycia dobra, które Bóg przygotował dla każdego z nas (por Ef 2,10)

Jaki będzie wyglądać program Szturmu?

Przez dni poprzedzające będziemy się spotykać online wg schematu:

17:00 – 18:30 – modlitwa w męskich grupach (z przekazem online)

18:30 – 20:30 – spotkanie warsztatowe (z przekazem online)

20:30 – 22:00 – modlitwa w męskich grupach (z przekazem online)

Jakie będą tematy warsztatów?

Przewidywane tematy warsztatów:

• Mężczyzna jako Mąż (warsztat budowania relacji z żoną)

• Mężczyzna jako Ojciec (warsztat aktywnego wpływania na dzieci)

• Mężczyzna jako kapłan (warsztat relacji między kapłaństwem służebnym (hierarchicznym) a powszechnym)

• Młody mężczyzna (warsztat wchodzenia w dorosłość – dorastania do odpowiedzialności)

• Czystość mężczyzny (warsztat radzenia sobie z własną czystością – głównie w kontekście seksualnym)

Szczegółowy program warsztatów jeszcze się tworzy.

Jak przygotować grupę do Oblężenia?

Zachęcamy do zorganizowania grup w parafii. Grupa może podjąć duchowe przygotowanie do Oblężenia (materiały będą dostępne na stronie Oblężenia we wrześniu). Grupa powinna być gotowa do przyjazdu na Jasną Górę (jeśli warunki epidemiczne pozwolą) lub do spotkania w parafii z bezpośrednią łącznością z Jasną Górę w sobotę szturmową (26 września).

Co jest potrzebne by pojechać na Jasną Górę?

Aby przyjechać na Jasną Górę prosimy o zgłoszenie udziału grupowego (lub indywidualnego). Każda grupa potrzebuje zatroszczyć się o transport na Jasną Górę i powrót. Prosimy o śledzenie informacji na stronie Oblężenia o ostatecznej formule spotkania.

Co jest potrzebne, by spotkać się w parafii?

Potrzebna jest przestrzeń z miejscami siedzącymi i komputer (z dostępem do internetu, projektorem i głośnikami). Warto zatroszczyć się o dostęp do toalety, oraz napoje i coś do jedzenia.

Co jeśli nie jestem w żadnej męskiej grupie?

Udział nie wymaga przynależności do męskiej grupy. Każdy, kto jest mężczyzną jest zaproszony. Będzie to też okazja przyglądnięcia się istniejącym grupom (głównie w czasie modlitw transmitowanych online w dniach 20-25 września) a w konsekwencji odnalezienia własnej grupy. Bardzo liczymy również na to, że grupy oblężeniowe w parafiach nie znikną i przeradzają się w męskie środowiska budowania wiary.

Czy będzie okazja wspólnej modlitwy w osobistych intencjach?

Tak, zachęcamy by w naszych parafiach tworzyć grupy modlitwy wstawienniczej i otoczyć modlitwą wszystkich uczestników, oraz sprawy z którymi się zmagają.

Czy będzie bigos?

Na Jasnej Górze nie będzie przestrzeni na wspólny posiłek. Zachęcamy jednak do zorganizowania jakiejś formy posiłku w naszych grupach oblężeniowych.

Autokary/dojazd

Zachęcamy do zgłaszania grup oblężeniowych. Informacje o tych grupach będziemy publikować na stronie Oblężenia. Pomoże to osobom poszukującym możliwości dołączyć do Waszej grupy (wspólny przejazd lub wspólne uczestnictwo w parafiach i wspólnotach).

Partnerzy

%d bloggers like this: