Ulicami Krakowa przeszła Męska Droga Krzyżowa, będąca wspólnym przedsięwzięciem męskich wspólnot działających na terenie archidiecezji krakowskiej: Mężczyzn św. Józefa, Rycerzy św. Jana Pawła II, Rycerzy Kolumba, Męskiego Różańca oraz Wojowników Maryi. Wydarzenie zorganizowano z okazji 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II oraz w ramach obchodów Misterium Paschalnego.
Kazanie do uczestników wygłosił ks. Grzegorz Dulęba MS, który podkreślił znaczenie Wielkiego Tygodnia w życiu Kościoła. Przypomniał, że rozważanie męki Jezusa ma na celu uświadomienie wiernym ogromu Bożej miłości. – Wielki Tydzień to czas bardzo głębokiej, osobistej refleksji nad sensem życia, nad sensem cierpienia, nad zbawieniem, które przynosi nam Jezus z Nazaretu – mówił kapłan. – Dzisiejsza Droga Krzyżowa jest wprowadzeniem w przeżywanie Triduum Paschalnego.
Saletyn zaznaczył również, że Jezus, według Ewangelii odczytanej podczas liturgii, był świadomy zdrady Judasza, jednak nie powstrzymywał go, gdyż wiedział, że jego czyn jest częścią większego planu zbawienia. Zdrada stała się drogą prowadzącą do zmartwychwstania. – Widzimy tu ogromną wewnętrzną wolność Jezusa, który z pokorą przyjmuje to, co ma nastąpić – podkreślił kaznodzieja. Przypomniał także o zapowiedzi zdrady św. Piotra, który jednak wrócił do Jezusa i stał się opoką Kościoła. – Uczmy się od św. Piotra tej szczególnej postawy, byśmy umieli wracać zawsze do Pana Jezusa, przyjmować Jego miłosierdzie i przebaczenie – zakończył ks. Dulęba.
Po zakończeniu Eucharystii, kapelan Stowarzyszenia Mężczyzn Świętego Józefa, ks. Mirosław Żak, wyraził wdzięczność wszystkim zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia. Wspomniał, że rozważania Drogi Krzyżowej składały się z fragmentów Pisma Świętego oraz nauk papieży: św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Następnie zaprosił zebranych do wspólnej modlitwy.
W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia pielgrzymów przywitał kustosz, ks. Zbigniew Bielas. – Cieszymy się bardzo, że jesteście, że dotarli do nas pielgrzymi nadziei – mówił, zachęcając do wspólnego odmówienia Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.
Na zakończenie wydarzenia, bp Jan Zając skierował słowo do zgromadzonych, wskazując na krzyż – symbol męki oraz świecę, przypominającą o Chrystusie jako Światłości świata. Następnie wspólnie z uczestnikami odmówił Modlitwę Jubileuszu i udzielił pasterskiego błogosławieństwa.
Źródło diecezja.pl