Zaznacz stronę

Powitanie – podprzeor o. Marcin Ciechanowski – 28.09.2024

utworzone przez | 13. 10. 2024 | Wpisy

Podprzeor o. Marcin Ciechanowski podczas powitania na VIII Męskim Oblężeniu na Jasnej Górze powiedział:

„Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Witam Was, Drodzy Panowie, na ósmym męskim obleżeniu na Jasnej Górze, mężczyźni u Maryi. Oczywiście Panie z przodu również są mile widziane. Brawa dla Pań! Kochani, jest mi serdecznie miło Was wszystkich powitać. Witam także naszych pasterzy: Księdza Biskupa Waldemara Musioła, Biskupa Pomocniczego Diecezji Opolskiej, oraz Księdza Biskupa Radosława Orchowicza, Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Witam serdecznie Księdza Doktora Przemysława Kwiatkowskiego, proboszcza parafii przy Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie, a także wszystkich Waszych kapłanów i duszpasterzy. Ale nie byłoby ani jednego, ani drugiego księdza Biskupa, ani kapłanów, gdyby nie Wasza obecność. Brawa dla Was, Panowie!

Na plakacie widziałem piękne hasło – to list świętego Pawła do Tymoteusza, zachęcający mężczyzn do modlitwy z wzniesionymi, czystymi rękoma. To piękna postawa, o której pisze święty Paweł. Przez pierwsze pięć wieków chrześcijaństwa Chrystus był przedstawiany właśnie z wzniesionymi rękoma w postawie modlitwy, a nie jako Ukrzyżowany. Pierwszy wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego pochodzi dopiero z V wieku, z Bazyliki Świętej Sabiny w Rzymie. Wcześniej Chrystus był pokazywany w postawie modlitewnej, z rękoma wzniesionymi do góry, w tzw. postawie Oranta.

Przypomina się historia Izraelitów, którzy szli przez pustynię. Byli zmęczeni, ich ręce były omdlałe, jak tłumaczy się nazwę miejsca – Refidim. Ale w tym właśnie momencie Mojżesz wzniósł ręce do nieba, i dzięki temu Izraelici zwyciężali. Tradycja rabiniczna mówi, że Mojżesz trzymał ręce wzniesione przez trzy godziny. Podobnie Chrystus na Kalwarii miał przez trzy godziny wzniesione ręce, walcząc za każdego z nas. Robił to, abyśmy nie poddali się bylejakości, cynizmowi i złośliwości.

Bracia, modląc się, dziękujmy za Waszą posługę. Otaczajmy modlitwą nasz Kościół i nasz naród. Wznośmy ręce w modlitwie jak Mojżesz i Chrystus, wstawiając się za innymi. Nie ufajmy rękom, które tylko poklepują po plecach, ale tym, które się modlą za nas. To są dobre ręce. Uwielbiajmy Boga złożonymi rękoma. Bóg zapłać!”

Opracowanie: Andrzej Lewek

 

Dziękujemy za VIII Męskie Oblężenie na Jasnej Górze oraz Tydzień Warsztatowy

Szanowni Panowie,

VIII Męskie Oblężenie na Jasnej Górze, które odbyło się 28 września 2024 roku, było niezwykłym czasem modlitwy, duchowego wzrastania i braterskich spotkań. Wspólne doświadczenie modlitwy, świadectw i nauk oraz udział w Eucharystii pozostawiły w sercach uczestników głęboki ślad, inspirując do dalszej pracy nad sobą i pogłębiania swojej relacji z Bogiem.

Podczas warsztatów modlitewnych, które odbyły się w sześciu miastach Polski, a także online, mieliśmy okazję odkrywać głębię modlitwy w różnych jej formach, od modlitwy Jezusa, przez Psalmy, aż po modlitwę świętych i grzeszników. Tydzień ten pozwolił wielu mężczyznom odnaleźć siłę w modlitwie i zyskać nowe spojrzenie na swoje duchowe życie.

Centralnym punktem Oblężenia była sobotnia modlitwa na Jasnej Górze, gdzie w braterskiej wspólnocie uczestniczyliśmy w Eucharystii, oddając się w opiekę Matki Bożej. To był czas pełen refleksji, świadectw i uwielbienia, który dał siłę do stawiania czoła codziennym wyzwaniom.

Jeśli nie mogłeś być z nami, już teraz zapraszamy Cię na kolejne, IX Męskie Oblężenie na Jasnej Górze, które odbędzie się 27 września 2025 roku. Będzie to kolejna szansa, aby razem z innymi mężczyznami doświadczyć mocy wspólnej modlitwy, wsparcia duchowego i odnalezienia nowego kierunku w życiu.

Zarezerwuj ten dzień w swoim kalendarzu i dołącz do nas! Niech będzie to czas wzmocnienia Twojej wiary i odnalezienia nowego zapału do życia w duchu chrześcijańskich wartości.

Z modlitwą i braterskim pozdrowieniem,
Organizatorzy Męskiego Oblężenia na Jasnej Górze

Z modlitwą,
Andrzej Lewek

https://oblezenie.mezczyzni.net

 

Partnerzy